Wynajem maszyn rolniczych, budowlanych i leśnych – dlaczego zyskuje na popularności?

Skąd rosnące zainteresowanie wynajmem maszyn?

 

Wynajem maszyn rolniczych, budowlanych i leśnych sukcesywnie zyskuje na popularności ze względu na szereg czynników, które obejmują koszty, elastyczność i dostęp do zaawansowanej technologii. Wielu przedsiębiorców kalkulując środki inwestycyjne i planowane zyski decyduje się korzystanie z tego typu usług.

Maszyny rolnicze – wynajmuje je cały świat!

W sektorze rolnym, rosnące zapotrzebowanie na wydajne maszyny, niedobór siły roboczej, jak również wyższą opłacalność tego rozwiązania w niektórych przypadkach, wspiera rozwój rynku wynajmu. Sytuacja ta nie dotyczy bynajmniej jedynie Polski, czy Europy, ale wielu obszarów na całym świecie, na których sektor rolniczy jest szczególnie rozwinięty i pełni strategiczną gospodarczo rolę. Co ciekawe, potencjał w tym obszarze dostrzegają już od lat jednostki rządowe, które wspierają rozwój branży wypożyczania maszyn rolniczych.

Na przykład w Indiach, rząd stanu Bihar ogłosił uruchomienie mobilnej aplikacji do wynajmu sprzętu rolniczego dla małych rolników. Inne ważne inicjatywy to inwestycje firm takich jak Deere & Company i Mahindra Trringo w technologie umożliwiające wynajem ciągników i innych maszyn rolniczych. Okazuje się zatem, że usługi wynajmu maszyn rolniczych stają się coraz popularniejsze nie tylko na rynku komercyjnym, ale także w ustawodawczych inicjatywach państwowych, co pokazuje, jak bardzo potrzebny jest ten sektor. Jakie maszyny rolnicze najchętniej wypożyczają rolnicy? Najczęściej wybierają:

Ciągnik John Deere 6155M

Ciągnik John Deere 6155M dostępny w ofercie Agrosharing


 

Maszyny budowlane – ich wynajem się opłaca

W sektorze budowlanym, szczególnie w regionie Azji i Pacyfiku, obserwuje się znaczny wzrost rynku wynajmu maszyn budowlanych. Region ten doświadcza boomu w rozwoju infrastruktury, co przekłada się na zwiększone inwestycje międzynarodowych firm w centra dystrybucyjne i zakłady produkcyjne, aby sprostać rosnącemu popytowi. W Europie wzrost rynku wynajmu maszyn budowlanych jest napędzany przez rosnące inwestycje w rozwój infrastruktury i projektowanie inteligentnych sieci.

Nie inaczej sytuacja ta kształtuje się w przypadku polskiego sektora budowlanego. Przedsięwzięć, a co za tym idzie, firm oferujących różnego rodzaju usługi budowlane sukcesywnie przybywa. Nie oznacza to bynajmniej, że przedsiębiorstwa od samego początku prowadzenia działalności inwestują w zakup rozbudowanych parków maszynowych. Branża budowlana charakteryzuje się dodatkowo dużą zmiennością zapotrzebowania w obszarze parametrów i możliwości sprzętu. Tu niezastąpionym wręcz rozwiązaniem okazuje się usługa wynajmu maszyn budowlanych, takich jak przyczepy czy kruszarki do kamieni.

Przyczepa Kröger MUP 20HP

Przyczepa Kröger MUP 20HP dostępna w ofercie Agrosharing


 

Przemysł leśny coraz chętniej wypożycza maszyny

Korzyści z wynajmu maszyn rolniczych sprawiają, że również wysoko wyspecjalizowany przemysł leśny zaczyna popularyzować podobne usługi i adaptować je na swój użytek. W branży leśnej, rosnące zapotrzebowanie na produkty do ogrzewania gospodarstw domowych, jak np. pelety drzewne, napędza popyt na sprzęt leśny będący w stanie sprostać zintensyfikowanej, regularnej pracy.

W tym segmencie obserwuje się także trend wzrostu zastosowania autonomicznych maszyn leśnych, które zwiększają efektywność i produktywność. Jednak wysokie koszty zakupu i utrzymania sprzętu leśnego skłaniają firmy do oferowania atrakcyjnych opcji finansowania dla sprzętu wynajmowanego.

Wśród maszyn leśnych warto wymienić choćby:

Maszyny te należą do często niezastąpionych w gospodarce leśnej, ale należą zazwyczaj do kosztownych urządzeń. Nie każda firma zajmująca się pozyskiwaniem materiału drzewnego posiada na własność odpowiedni park maszyn pozwalających na efektywną pracę w każdych warunkach. Wówczas z pomocą przychodzą właśnie usługi wynajmu maszyn leśnych, z których korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Dodatkową zaletą jest tu fakt, iż w firmie Agrosharing istnieje możliwość wypożyczenia zestawów maszyn, a więc ciągnika o wybranej mocy wyposażonego na przykład w mulczer leśny.

Mulczer powierzchniowy TMC Cancela TFX-250

Mulczer powierzchniowy TMC Cancela TFX-250 dostępny w ofercie Agrosharing


 
Podsumowując, wzrost popularności wynajmu maszyn w sektorach rolniczym, budowlanym i leśnym jest napędzany przez potrzebę redukcji kosztów inwestycyjnych, dostępu do zaawansowanej technologii i elastyczności w zarządzaniu zasobami sprzętowymi. Wynajem oferuje firmom możliwość dostosowania swojego parku maszynowego do zmieniających się potrzeb i wymagań projektowych bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem maszyn.

 

Inne wpisy

Przeczytaj także